22 червня 1941. Чому Гітлер так запізнився з нападом?

Автор: , 21 Июн 2020

До кінця своїх днів Гітлер шкодував через затримку нападу і втрату сорока літніх днів. До Москви німецькі війська підійшли в люті морози, коли танки не заводилися, а заведені двигуни були часто не в змозі відірвати від землі примерзлі гусениці. Вермахт втратив свої маневрені можливості і зупинився скутий льодом і заметений снігом. У цих своїх невдачах Гітлер звинувачував італійців і, персонально, Муссоліні.

Непокірні Балкани.

Датою наступу на СРСР за планом Барбаросса Гітлер спочатку вибрав 15 травня. Але події в Греції і Югославії змусили його відкоригувати плани. Головному союзнику Гітлера, Муссоліні, військові успіхи фюрера не давали спокою і він 28 жовтня 1940 року напав на Грецію, не поставивши до відома свого «друга». Все б нічого, але греки не тільки відбили італійський наступ, але і вторглися на територію Албанії (яка була захоплена Італією півтора роки тому). До того ж  головний, на той момент, ворог нацистської Німеччини - англійці, прийшли на допомогу грекам: прислали авіацію і до 60 тисяч солдатів і офіцерів. Острів Крит став швидко перетворюватися в англійський непотоплюваний авіаносець.

Напередодні великої війни з Радянським Союзом Гітлер вважав небезпечним залишати без уваги зміцнення позицій Великобританії на Балканах. 1 квітня мала розпочатися операція із захоплення території Греції. Але ситуація  змінилася: югославський уряд, що уклав союз з Німеччиною, було повалено в кінці березня 1941 року і розлючений Гітлер вирішив одним махом розправитися не тільки з Грецією, але і з Югославією. 6 квітня 1941 року німецькі війська вторглися в обидві ці країни. З Югославією було покінчено швидко, а в Греції довелося повозитися. Материкова частина країни була окупована до кінця квітня. А острів Крит був захоплений німцями тільки до 31 травня, після запеклих боїв, в ході яких німецькі десантники понесли великі втрати.

Фото. Німецьки десантники вступали у бій відразу після приземлення.

Про що так і не дізнався Гітлер?

Гітлер  впорався на Балканах за два місяці. (Для порівняння - війна у Франції закінчилася розгромом союзників менш ніж за півтора місяця). Тепер можна було перекидати війська, що звільнилися на Східний фронт. У відповідь Гітлер отримав дві болючі «занози» - численні партизанські армії як в Югославії, так і в Греції не давали окупантам спокою на протязі всієї війни. Але фюрер німецького народу так і не дізнався до кінця свого життя, що він дивом уникнув куди більших неприємностей.

12 червня 1941 року по «мирно сплячим» німецьким аеродромам смерчем мала пройтися радянська штурмова і бомбардувальна авіація. Потім тисячі і тисячі радянських танків кинулися б у «Великий Визвольний» похід в Європу. (Підтвердження цієї дати запланованого Радянським Союзом нападу на Німеччину знайшов в радянських архівах видатний дослідник Другої Світової війни Марк Солонін). Масований удар Червоної армії по Вермахту, який перебував в стані розгортання, виявився б несподіваним і дуже чутливим. По суті Вермахт був би в такій же ситуації, як і Червона армія після 22 червня. І невідомо як би тоді склалася європейська історія.

Політ Гесса і реакція Кремля.

Чому ж в Москві не привели свій план нападу 12 червня в дію? Відповідь дав (незадовго до смерті) колишній міністр закордонних справ СРСР Молотов. Всі карти сплутав сенсаційний переліт 10 травня 1941 року в Англію Гесса, заступника Гітлера по партії. У Кремлі допускали можливість домовленості Черчілля з Гітлером про припинення війни. А воювати одночасно проти Німеччини і Англії Сталін був не готовий.

Рудольф Гесс

Фото. Рудольф Гесс, заступник Гітлера по партії, 21.04.1933 - 10.05.1941.

Дійсно, політ до ворога на літаку такої значної персони абсолютно не вкладався ні в які рамки. Припущення, що це була самодіяльність неврівноваженої людини, навіть не розглядалося. Не тільки радянське керівництво, у всьому світі вважали, що за цим перельотом приховано щось серйозне і треба чекати якихось істотних змін в міжнародних відносинах. І розгортання Червоної Армії ( «самої наступальної армії в світі», як любили писати радянські довоєнні журналісти) для нанесення ворогові смертельного удару було призупинено.

Гесс був сміливою, вольовою людиною. Він був висококласним пілотом. Гітлер знав, що Гесс відданий йому надмірно і довірив йому відповідальну посаду в партії, незважаючи на його політичну наївність. Головним, в очах Гітлера, було те, що Гесс був переконаним нацистом і був готовий віддати за фюрера життя. Але політична наївність зіграла головну роль в тій ситуації. Гесс вважав англійців братнім народом (англи і сакси переселилися на острів з території Німеччини, залишивши половину одноплемінників в Саксонії). Він глибоко переживав через війну між «братніми» народами і вважав, що варто йому прилетіти в Англію і подивитися в очі Черчиллю, як вони зможуть домовитися.

22 червня. Розв'язка ситуації.

У Кремлі напружено стежили за обстановкою. Перші дві декади травня в Греції панувало затишшя, що могло свідчити про перемовини, які ведуться між керівниками Німеччини й Великобританії. Насправді велася підготовка до десантної операції. 20 травня почалася висадка німецьких військ на Криті. До 31 травня йшли кровопролитні бої, що закінчилися повною німецькою перемогою. Сталін зітхнув з полегшенням і дав команду відновити підготовку до нападу на Німеччину. Правда, термін початку наступу довелося перенести з 12 червня на 6 липня ( цю дату називає Віктор Суворов). Гітлер устиг напасти раніше. Танкові і механізовані дивізії вермахту стали відправлятися на схід відразу після завершення захоплення материкової частини Греції (30 квітня).

Гітлер впорався зробити перекидання і підготовку своїх військ за 52 дні (з 1 травня по 22 червня). Якщо в Москві вирішили відновити підготовку до нападу на другий день після початку Критської операції німців (21 травня), то виходить, що Сталін відвів на все це 46 днів (з 21 травня по 6 липня). І запізнився. Хоча Гітлер, випередивши Сталіна, теж запізнився з початком війни. Наслідки для обох були катастрофічними.

Я поділився з Вами інформацією, яку "накопав" і систематизував. При цьому анітрохи не збіднів і готовий ділитися далі. Якщо Ви виявили в статті помилки або недоречності - будь ласка, повідомьте. E-mail: anpp48@gmail.com. Буду дуже вдячний.

рассказать друзьям и получить подарок

About the author

Комментарии

Ваш отзыв